Jerzy Łątka zwycięzcą 9. edycji konkursu FameLab Poland!
W tym roku w niedzielnym Finale online najlepszy okazał się Jerzy Łątka, architekt i naukowiec związany z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej.
CZYTAJ WIĘCEJW tym roku w niedzielnym Finale online najlepszy okazał się Jerzy Łątka, architekt i naukowiec związany z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej.
CZYTAJ WIĘCEJZarządzenie nr 31/2021
Dyrektora Naczelnego Centrum Nauki Kopernik
z dnia 15 kwietnia 2021 r. w sprawie:
zmiany regulaminu konkursu pod nazwą „ Regulamin Konkursu FameLab 2020/2021”
wprowadzonego zarządzeniem nr 14/2021 z dnia 5 lutego 2021 r.
CZYTAJ WIĘCEJCo łączy Czarnobyl z duchem radu? Kosmiczne grzyby z kartonowym mieszkaniem? FameLab Poland! Finał 9. edycji tego konkursu dla naukowców i naukowczyń odbędzie się 25 kwietnia (niedziela) o godz. 15.00. Obejrzyjcie ich zmagania online – na www.famelab.org.pl, fanpejdżu konkursu oraz YouTubie Centrum Nauki Kopernik.
CZYTAJ WIĘCEJJury, pod przewodnictwem prof. Magdaleny Fikus, wyłoniło dziesiątkę finalistów tegorocznej polskiej edycji FameLabu. Już 16 maja wystąpią oni przed publicznością w Centrum Nauki Kopernik.
CZYTAJ WIĘCEJCo łączy podwieczorek z elektroniką? Czy natura jest feministką? Jak wygląda komunikacja w świecie mikro? W sobotę 7 marca o 13.00 odbędzie się półfinał dziewiątej edycji FameLab Poland – konkursu dla naukowców, którzy swoją charyzmą i umiejętnością prezentowania wiedzy porwą każdego! Na publiczność – niezależnie od wieku – czekają inspirujące spotkania, zabawne anegdoty i porządna dawka nauki. Wstęp wolny. Zapraszamy!
CZYTAJ WIĘCEJSpośród niemal 50 uczestników konkursu sędziowie preselekcyjni wybrali 20 półfinalistów 9. edycji FameLab Poland. W tym roku prym wiodą kobiety – aż 12 z nich wystąpi 7 marca 2020 r. podczas półfinału konkursu. Najliczniej reprezentowane są Warszawa (6 osób) i Kraków (5.) Na trzecim miejscu znalazł się Poznań (4 osoby).
CZYTAJ WIĘCEJFameLab Poland znów otworzył nabór – trwa rejestracja uczestników do 9. edycji konkursu, w którym naukowcy doskonalą umiejętności komunikacyjne i dzielą się swoją wiedzą z publicznością. Nabór trwa do 20 stycznia 2020.
CZYTAJ WIĘCEJW sobotę 18 maja odbędzie się finał konkursu FameLab. Na przybyłych czeka dziesięć tematów naukowych zaprezentowanych przez badaczy w ciekawy, a często i nieoczywisty sposób. Jeśli jesteście głodni wiedzy, otwarci na naukowe show – zarezerwujcie sobie czas 18 maja od godz. 16.00.
CZYTAJ WIĘCEJCzy maszyny mogą być moralne? O co chodzi z tym węglem? Czy język, którym się komunikujemy, zmienia nasz mózg? W sobotę 2 marca odbędzie się półfinał ósmej edycji FameLabu – konkursu dla naukowców, którzy mają coś do powiedzenia. Publiczność w każdym wieku czekają intensywne i niezwykle inspirujące spotkania. Na całe wydarzenie – wstęp wolny. Zapraszamy!
CZYTAJ WIĘCEJNa pewno macie coś ważnego do powiedzenia – my pomożemy Wam ubrać to w formę występu scenicznego. FameLab Poland to nie tylko 3 minuty przed publicznością, to też kilka miesięcy szlifowania umiejętności. Nabór trwa do 28 stycznia 2019.
CZYTAJ WIĘCEJRuth Dudek-Wicher, Mikołaj Fedorowicz i Zuzanna Łukasik to pierwsza trójka, ale lista wyróżnionych naukowców jest dłuższa!
CZYTAJ WIĘCEJNasz finał, jak co roku, będzie można śledzić w internecie. Podajemy link do transmisji i program wydarzenia.
CZYTAJ WIĘCEJNa finał FameLab Poland 2018 obowiązują wejściówki. Mamy do rozdania sporą ich pulę (100 miejsc!). Trzeba nam jednak dowieść, że jest się prawdziwym fanem FameLabu i nauki.
CZYTAJ WIĘCEJFameLab to konkurs dla naukowców, którzy mają coś do powiedzenia. Jeśli jesteście głodni ciekawej wiedzy i otwarci na nowe tematy i nieoczekiwane punkty widzenia – rezerwujcie sobie 19 maja. W tym roku po raz pierwszy wstęp na finał FameLabu będzie możliwy tylko dla posiadaczy wejściówek. Będzie je można zdobyć w konkursach przed finałem. Śledźcie nasze kanały, zwłaszcza https://www.facebook.com/FameLabPoland/.
CZYTAJ WIĘCEJMarta Brocka, Ruth Dudek-Wicher, Ewa Dyk, Mikołaj Fedorowicz, Paulina Jędrak, Katarzyna Kajukało, Małgorzata Krystek, Zuzanna Łukasik, Paulina Rowińska, Jarosław Sowizdraniuk Gratulujemy wszystkim: i wymienionej dziesiątce, i pozostałym półfinalistom, którzy dzielnie stanęli dziś na scenie, by opowiadać o swoich pasjach. Życzymy, by przygoda z popularyzacją nauki trwała dla Was dalej!
CZYTAJ WIĘCEJ24 lutego odbędzie się siódmy półfinał konkursu FameLab. Dla publiczności w każdym wieku oznacza to intensywne i niezwykle inspirujące spotkania z naukowcami. Dla 25 naukowców – zmierzenie się ze stresem występu scenicznego. Na całe wydarzenie – wstęp wolny. Zapraszamy!
CZYTAJ WIĘCEJDziś o 12.00 minął termin przyjmowania zgłoszeń do FameLabu 2018.
CZYTAJ WIĘCEJJuż po raz 7. rusza nabór do konkursu FameLab, w którym naukowcy doskonalą sztukę występów publicznych. Zapraszamy odważnych i nieśmiałych. Jeden warunek – musicie być merytorycznie nie do zagięcia. W tej edycji czekają na Was wyjątkowo atrakcyjne nagrody!
CZYTAJ WIĘCEJTshiamo Legoale bada wydobywanie złota z ziemi za pomocą pszenicy. Niezwykły temat badań i energetyczna, rytmiczna prezentacja na finale FameLabu w UK przyniosły jej nie tylko pierwsze miejsce w konkursie, ale też nagrodę publiczności.
CZYTAJ WIĘCEJdr hab. Tomasz Sulej: 1. miejsce w konkursie FameLab Poland 2017 + Nagroda Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Maciej Jędrzejczak: 2. miejsce w konkursie FameLab Poland 2017. dr Michał Podgórski: 3. miejsce w konkursie FameLab Poland 2017 + Wyróżnienie Specjalne Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego + Nagroda Publiczności: Voucher językowy od British Council. Gratulujemy laureatom i całej dziesiątce finalistów!
CZYTAJ WIĘCEJSzósty finał FameLab Poland będzie można śledzić na żywo. Wystarczy odpalić ten link do transmisji o 16.00 w najbliższą sobotę 13 maja. https://www.youtube.com/watch?v=WUgtgtB71WQ&feature=youtu.be
CZYTAJ WIĘCEJDziesięciu charyzmatycznych naukowców, dziesięć poruszających naukowych opowieści. Widzimy się 13 maja w Koperniku!
CZYTAJ WIĘCEJPaweł Matryba, Adam Zadrożny, Michał Podgórski, Tomasz Sulej, Maciej Jędrzejczak, Anna Mleczko, Kamila Łyczek, Bartosz Walter, Urszula Zajączkowska, Tomasz Łuczyński.
CZYTAJ WIĘCEJ3 minuty to mało? Pomyślcie ile za nimi stoi godzin, dni, lat spędzonych w laboratorium, nad książkami, w terenie, na konferencjach. Naukowcy, którzy doszli do tego etapu w konkursie FameLab w 3 minutach muszą zmieścić cały ogrom swojego doświadczenia. I jeszcze zyskać przychylność jury i publiczności.
CZYTAJ WIĘCEJJury preselekcyjne na podstawie przysłanych zgłoszeń filmowych wyłoniło uczestników 6. edycji konkursu.
CZYTAJ WIĘCEJDziś o 12.00 minął termin przyjmowania zgłoszeń do FameLabu 2017. Dziękujemy wszystkim za przesłane filmiki. Już wkrótce wrócimy do wszystkich z informacją zwrotną.
CZYTAJ WIĘCEJRusza 6. edycja konkursu i programu rozwoju umiejętności komunikacyjnych naukowców, który przygotował już 50 polskich badaczy do sprawnego posługiwania się językiem.
CZYTAJ WIĘCEJZnamy daty wszystkich wydarzeń w tegorocznym FameLabie. Zwróćcie uwagę na ostatnią godzinę nadsyłania zgłoszeń - wyjątkowo nie jest to północ.
CZYTAJ WIĘCEJFinał piątej odsłony konkursu FameLab w Polsce wywołał w części środowiska naukowego ożywioną dyskusję. Przedmiotem kontrowersji stały się tezy wygłoszone przez laureatkę konkursu, panią Karolinę Nowak, dotyczące tego, co i w jaki sposób słyszy dziecko w brzuchu mamy. Śledzimy tę dyskusję z zainteresowaniem i uwagą, bo uważamy ją za bardzo ważną, być może najważniejszą publiczną dyskusję o komunikacji naukowej w Polsce.
CZYTAJ WIĘCEJDziesięć ekscytujących wystąpień naukowców, dużo intrygujących pytań oraz niecierpliwe oczekiwanie na werdykt jury - znamy już zwycięzców FameLabu 2016.
CZYTAJ WIĘCEJNajbardziej wygadani naukowcy w Polsce znów w Koperniku! Czy nurkowie będą mówić jak foki? Kiedy mikro-roboty zasiedlą nasze ciała? Czy mamy bać się kleszczy? Od kogo nauczyć się nieśmiertelności? Wpadajcie i dajcie się zaskoczyć naukowcom po raz kolejny. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
CZYTAJ WIĘCEJCzy mamy deja vu? Bo znów chce się napisać: w tym roku poziom konkursu był wyjątkowo wysoki. Ale to prawda! W FameLabie z roku na rok silniejsza ekipa na scenie, ciekawsze opowieści, mocniejsza nauka. Przedstawiamy tych, którym udało się przebić:
CZYTAJ WIĘCEJZachęcą nas do wyobrażania sobie neuronów w piwnicy, będą dowodzić, że bakterie w mleku mamy rządzą i powiedzą, że najlepsza impreza ich zdaniem to: lasery, proszki i tytan. 27 lutego kolejnych dwudziestu pięciu badaczy stanie na famelabowej scenie, która od pięciu już lat kształci najbardziej wygadanych naukowców.
CZYTAJ WIĘCEJZnamy nazwiska półfinalistów FameLabu! (i mamy przeciek z tajnych obrad sześcioosobowego jury: "jest z kogo wybierać").
CZYTAJ WIĘCEJ22 listopada w warszawskim Klubie Komediowym naukowcy – finaliści polskiej edycji międzynarodowego konkursu FameLab organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i British Council – staną na scenie w nietypowej roli. Jako stand-uperzy zbliżą się jeszcze bardziej do widowni, która z nauką nie ma nic wspólnego.
CZYTAJ WIĘCEJPoznań - Lublin - Gliwice - Gdańsk - Sosnowiec- Łódź. Od najbliższego poniedziałku Ula Kaczorowska, koordynatorka FameLabu, zaprasza Was na spotkania w tych miastach (jeśli jeszcze macie wątpliwości, czy na pewno FameLab jest dla Was). Sprawdźcie gdzie będzie różowo:
CZYTAJ WIĘCEJ5. edycja FameLabu będzie wyjątkowo długa. Przed nami nie tylko dłuższy czas naboru (co oznacza więcej czasu dla Was na przygotowanie filmików zgłoszeniowych). Będziemy też mieć dużo dodatkowych działań, które na pewno Was zainteresują, niezależnie od tego, czy jesteście naukowcami, dziennikarzami czy po prostu kochacie FameLab. Wśród nich druga edycja programu Rzecznicy Nauki i pierwszy w Polsce stand-up naukowców. Bądźcie z nami przez cały rok!
CZYTAJ WIĘCEJZwyciężył dr Szymon Drobniak prezentacją pt. "Genu nie wydłubiesz, czyli żony - intrygantki".
CZYTAJ WIĘCEJ25 kwietnia 2015 r. zapraszamy do Centrum Nauki Kopernik, gdzie będzie można – już po raz czwarty - zobaczyć 3-minutowe wystąpienia 10 finalistów konkursu FameLab Poland. Zwycięzca otrzyma 35 tysięcy złotych i weźmie udział w międzynarodowym finale w Wielkiej Brytanii.
CZYTAJ WIĘCEJWielkie gratulacje i trzymamy kciuki już 25 kwietnia podczas finału konkursu.
CZYTAJ WIĘCEJW tym roku do FameLabu przyszło blisko 90 zgłoszeń! Prezentacje były dopracowane nie tylko pod względem merytorycznym. Wiele z nich trzymało w napięciu, zawierało nieoczekiwane zwroty akcji i niezwykle zabawne puenty. Komisja preselekcyjna miała rzeczywiście twardy orzech do zgryzienia.
CZYTAJ WIĘCEJDla tych z Was, którzy jeszcze nie przysłali nam swojego zgłoszenia, mamy krótki poradnik. Zawarliśmy w nim najcenniejsze wg nas wskazówki, które dotyczą przygotowania filmiku. Pamiętajcie, że zgłoszenie nie zawierające linka do filmu nie jest ważne i nie zostanie wzięte pod uwagę przez komisję selekcyjną. Powodzenia!
CZYTAJ WIĘCEJCzy w kwestii chemii międzyludzkiej chemicy mają łatwiej? Czy fizycy mogą użyć wiedzy o przyciąganiu, by przekonać kogoś do siebie? 11 grudnia 2014 r. odbyło się spotkanie inaugurujące program FameLab – Rzecznicy nauki. 7 dziennikarzy naukowych i 15 finalistów trzech edycji FameLab spotkało się w Centrum Nauki Kopernik. W formule speed dating, w której każdy z każdym miał tylko 3 minuty na rozmowę, musieli się wzajemnie przekonać, że chcą ze sobą współpracować. Mimo że tempo było szalone – udało się!
CZYTAJ WIĘCEJ35 tys. zł na cele naukowe, szkolenie z autoprezentacji, włączenie w sieć najbardziej obiecujących naukowców na świecie – to nagrody w 4. polskiej edycji konkursu FameLab, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i British Council. Zgłaszać się można do 31 stycznia 2015 r.
CZYTAJ WIĘCEJReprezentujący kraje Beneluxu Padraic Flood wygrał światowy finał konkursu FameLab, który w czwartek rozstrzygnięto w brytyjskim Cheltenham. Polce dr Joannie Bagniewskiej swoją nagrodę przyznali uczestnicy konkursu z poprzednich lat.
CZYTAJ WIĘCEJJoanna Bagniewska podbiła serca jury prezentacją o... kurczących się jądrach chomików i weszła do finałowej dziesiątki FameLab. 5 czerwca odbędzie się międzynarodowy finał tego konkursu – zapraszamy do śledzenia transmisji online od 21:30!
CZYTAJ WIĘCEJJuż 4 czerwca 2014r. dr Joanna Bagniewska zawalczy w półfinale międzynarodowego FameLabu!
CZYTAJ WIĘCEJW trzeciej polskiej edycji FameLabu, którego finał odbył się 10 maja w Centrum Nauki Kopernik, zwyciężyła dr Joanna Bagniewska – zoolożka, absolwentka Oxfordu i wykładowczyni Uniwersytetu w Nottingham. Jej wystąpienie porwało publiczność i jury dowodząc, że o nauce można mówić w sposób zrozumiały i atrakcyjny. Łatwiej docenić wagę nauki, gdy rozumie się jej istotę i wpływ badań na życie. Ten konkurs służy temu, by pomóc społeczeństwu to dostrzec.
CZYTAJ WIĘCEJ1 miejsce - dr Joanna Bagniewska 2 miejsce - Justyna Lesiak 3 miejsce - Tomasz Jakubek
CZYTAJ WIĘCEJJuż 10 maja br. w Centrum Nauki Kopernik będzie można zobaczyć 3-minutowe prezentacje 10 naukowców - finalistów konkursu popularyzatorskiego FameLab. Zwycięzca polskiej edycji weźmie udział w międzynarodowym finale w Wielkiej Brytanii.
CZYTAJ WIĘCEJZnamy nazwiska 10 finalistów i finalistek trzeciej polskiej edycji FameLabu. Jury wyłoniło najlepszych z najlepszych podczas półfinału konkursu w Centrum Nauki Kopernik. Już 10 maja br. podczas Gali Finałowej dziesięcioro badaczy zawalczy o zwycięstwo!
CZYTAJ WIĘCEJZnamy nazwiska 25 półfinalistów i półfinalistek trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab. Komisja preselekcyjna wyłoniła charyzmatycznych naukowców z całej Polski, którzy już 1 marca br. w Centrum Nauki Kopernik opowiedzą o tym, po co nam pozytony i dlaczego warto szturchać lasery. Każda z osób będzie miała jedynie 180 sekund, by zaciekawić i zainspirować publiczność. Wstęp na półfinał jest wolny!
CZYTAJ WIĘCEJIrlandczyk Fergus McAuliffe zajął w piątek pierwsze miejsce, a także zdobył nagrodę publiczności w światowym finale konkursu naukowego FameLab w brytyjskim Cheltenham.
CZYTAJ WIĘCEJDr Marcin Stolarski z Centrum Badań Kosmicznych PAN wywalczył awans do ścisłego finału konkursu FameLab dla młodych naukowców. Dziś w brytyjskim Cheltenham zmierzy się z dziewięciorgiem uczonych. Naukowe zmagania będzie można oglądać na żywo w internecie.
CZYTAJ WIĘCEJ