WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

Aktualności

Famelab 2013 - Dziesięcioro uczonych zawalczy o miano najlepszego naukowego opowiadacza!

Każdy z 25 uczestników półfinału FameLabu miał jedynie 3 minuty, by odpowiedzieć jury i publiczności zgromadzonej w Centrum Nauki Kopernik o swoich naukowych zainteresowaniach. Jury wyłoniło dziesiątkę, która zawalczy o miano najlepszego popularyzatora nauki.
 
NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH
 
W gronie finalistów znaleźli się reprezentanci nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, i technicznych, pochodzący z 3 miast Polski: Warszawy, Krakowa i Łodzi. Są wśród nich: jeden student, trzy doktorantki, czterej doktoranci oraz dwóch doktorów.
 
Maciej Jasiński, doktorant MISMAPu na Uniwersytecie Warszawskim, prowadzący swoje badania w Centrum Nowych Technologii UW, to fizyk, który z wrodzoną nadpobudliwością potrafi godzinami opowiadać o budowie przedpotopowego silnika benzynowego. Podczas swojej prezentacji opowiadał m.in. o tym, jak cząsteczki wody podpierają ściany na dyskotece.
 
Adam Gągol reprezentuje Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do pracy naukowej motywuje go piękno dowodzonych stwierdzeń; odpoczywa piekąc chleb i podróżując autostopem w najodleglejsze zakątki świata. W trakcie półfinału próbował odpowiedzieć na jedno z najważniejszych pytań współczesnej informatyki: Czy wysłuchać symfonii to to samo co stworzyć symfonię?

Z kolei Artur Franczuk z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego zajmuje się lepieniem: z jednej strony lepi geny na potrzeby szczepionki bakteryjnej, a z drugiej…. słowa - chce wydać bajki dla dzieci. Na półfinałowej scenie wcielił się w skaczącą bakterię, która poszukiwała glukozy.
 
Grzegorz Kreiner – globtroter i adiunkt w Instytucie Farmakologii PAN w Krakowie - postanowił popularyzować naukę za pomocą klocków Lego. Na co dzień zajmuje się problematyką farmakoterapii depresji i badaniem mechanizmów molekularnych leżących u podstaw chorób neurodegeneracyjnych.
 
Łódź reprezentuje Igor Zubrycki, doktorant na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki   i Automatyki Politechniki Łódzkiej. Igor próbuje znaleźć sposób komunikacji z robotami – jego prezentacja dotyczyła osobistego terminatora, wysoce wyspecjalizowanego robota, który pomógłby nam w codziennych obowiązkach domowych.
 
Specjalnością Klaudii Szklamrczyk-Smolany z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie jest neuropsychofarmakologia. Obecnie zgłębia tajniki zwierzęcych modeli zaburzeń, docelowo zamierza jednak odnaleźć lek na całe zło. Podczas półfinału opowiadała o tym, dlaczego strach ma wielkie migdały oraz co się dzieje w mózgu, kiedy się boimy.
 
Marcin Stolarski z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie w kosmos odleciał już pod koniec studiów magisterskich. Dziś jest doktorem, dowodzącym systemem komunikacji floty polskich satelitów BRITE-PL – „Lem” i „Heweliusz” jeszcze w tym roku polecą pod jego dowództwem na orbitę. Miał najbardziej spektakularną prezentację półfinałową – na scenę wniósł kartonowe pudło po komputerze, które następnie poddawał działaniom różnych sił występujących poza ziemską atmosferą.
 
Magdalena Jagielska, pracowniczka Ośrodka Badania Układów Złożonych, doktorantka Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, naukowo zajmuje się szukaniem relacji pomiędzy sieciami społecznymi a siłą woli. Pozanaukowo zaś szermierką i projektowaniem ubrań, które pieszczotliwie nazywa kokonami. W ciągu 3 minut półfinałowego wystąpienia przekonywała, że chcąc się odchudzać, lepiej jeść czekoladę niż produkty light.
 
Piotr Konieczny – doktorant z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie – pracuje od 7 roku życia. Był pomocnikiem budowlanym, malarzem, przewodnikiem w muzeum, wolontariuszem na oddziale hematologii. Wybrał jednak eksperymentowanie (Czy świat bez magnesu byłby możliwy?) i popularyzację nauki – miejsce w gronie finalistów FameLab 2013 potwierdza, że był to dobry wybór!
 
Czym jest DNA dla Magdaleny Richter z Instytutu Biochemii i Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie? Kodem paskowym przestępcy, dzięki któremu kryminolodzy potrafią rozwiązać najtrudniejsze zagadki! Kiedy nie ściga czarnych charakterów, czyta o nich w kryminałach. Szczególnie tych stworzonych przez Agatę Christie.
 
FINAŁ 11 MAJA!
 
Podobnie jak podczas półfinału, w skład finałowego jury wejdą: światowej sławy astrofizyk prof. Marek Abramowicz, zajmujący się m.in. teorią względności, czarnych dziur i teorią figur równowagi gwiazd; kulturoznawca dr Jacek Wasilewski, badający konstruowanie przekazów społecznych i kreację znaczeń; zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki, Irena Cieślińska; dziennikarz i publicysta, Piotr Najsztub oraz Monika Koperska, zwyciężczyni ubiegłorocznej polskiej edycji konkursu, zdobywczyni 2. miejsca i Nagrody Publiczności podczas międzynarodowego finału FameLabu. Galę Finałową poprowadzi Jan Wróbel  – znany historyk i publicysta.

 
POWRÓT
Data dodania: 25.02.2013